Arrow backLanguage
0-3 měsíce
Článek
Add this post to favorites

Polohy při kojení

Při kojení je velmi důležité zvolit polohu, která bude pohodlná jak pro vás, tak pro vaše miminko. Jedině tak budete spokojení oba. Každému však vyhovuje něco jiného. Podívejte se proto, jaké máte možnosti a jak poznáte, zda děláte vše správně

4minuty čtení Bře 13, 2018

Kojení je nejen přirozeným způsobem výživy vašeho miminka, ale jde také o čas, který trávíte spolu ve velmi blízkém kontaktu. Už jen z tohoto důvodu by se mělo jednat o příjemné chvilky, při kterých si oba dva odpočinete. Je proto potřeba najít takovou polohu, aby vás při kojení nic nebolelo a byla jste v pohodě. Vaše miminko totiž jakoukoli nervozitu, pochybnosti či stres vycítí a mohlo by potom být při kojení neklidné.

Jak poznám správnou polohu při kojení?

Pokud jste se právě stala maminkou a s kojením ještě trochu bojujete, nemějte strach, za chvíli se z vás a vašeho děťátka stane sehraná dvojka. Snažte se dodržovat několik hlavních zásad, díky kterým poznáte, že děláte vše dobře a že je vaše miminko dobře napolohované a také že má správnou techniku sání.

Zásady správné polohy při kojení:

 

  • Pokud vaše dítě před kojením křičí nebo brečí, snažte se ho nejprve uklidnit.

  • Dítě vždy přikládejte k prsu, nikoliv naopak.

  • Dítě k sobě přitahujte svou rukou za ramena a záda, nikoliv za hlavičku. Hlavičky a tváře dítěte se snažte dotýkat co nejméně, aby zbytečně nedocházelo k matení sacího reflexu.

  • Dítě leží při kojení nejčastěji na boku, přičemž jeho obličej, hrudník i kolena směřují k vám. Jeho ucho, rameno a kyčel by měly být v jedné linii.

  • Brada, tvář i nos dítěte se dotýkají vašeho prsu. Nikdy od dítěte prs násilně neodtahujte. Pokud z nějakého důvodu potřebujete, aby vaše dítě přestalo sát, vložte mu jemně malíček do koutku úst.

  • Mezi vámi a vaším dítětem by neměla být žádná překážka v podobě zavinovačky nebo polštáře, ideální je kojení „tělo na tělo“.

Správnou polohu při kojení a techniku sání poznáte především tak, že je vaše děťátko spokojené, volně dýchá a saje dlouhými, plnými doušky. Při kojení by nemělo nijak špulit rty, srkat, a ani by mu neměly vpadávat tváře. Tkáň prsu by se před ústy dítěte neměla napínat a vy byste po kojení měla pocítit úlevu. V žádném případě vás nesmí během kojení, ani po něm, nic bolet. Pokud cítíte, že vám stávající poloha při kojení nevyhovuje, zkuste ji změnit. Variant je více, přičemž nejčastěji se používají následující polohy:

Poloha v leže na boku 

Pozycja leżąca

  • Lehněte si na bok a mírně se prohněte v zádech. Polštářem si podložte hlavu tak, aby se její výše vyrovnala s výší vašeho ramene.

  • Dítě položte také na bok do ohbí vaší paže a přitáhněte ho k sobě. V této poloze se neopírejte o loket, ani nezvedejte svou paži nad úroveň vašeho ramene.

  • Tato poloha je velmi oblíbená zejména při nočním kojení a je vhodná i pro maminky po císařském řezu. Vyžaduje sice trochu cviku, ale jakmile zjistíte, jak na to, odpočinete si při ní vy i vaše miminko.

 

Poloha v sedě nebo polosedě

Pozycja "spod pachy"

  • Pohodlně se posaďte a napřimte se v zádech. Můžete si podložit bedra a paži polštářem, aby vás nikde nic netlačilo.

  • Dítě položte na bok obličejem směrem k vám. Jeho hlavička by měla ležet v ohbí vaší paže, zatímco mu předloktím podpíráte záda. Dlaň s prsty končí u jeho zadečku. Druhou rukou můžete podepírat prs, čímž svému dítěti usnadníte sání. Dítě má v této poloze jednu ruku u prsu a druhou kolem vašeho pasu.

  • Pro maminky po císařském řezu je vhodnější polosed s podloženýma nohama, kdy dítě leží v ohbí paže a na předloktí své maminky. Výhodou je, že polštář na břiše brání tlaku dítěte na jizvu a polštář pod koleny zase podpírá dolní končetiny, takže mamince umožňuje při kojení i relaxovat.

Fotbalista

  • Dítě umístěte podélně po svém boku, položte ho na své předloktí a rukou mu jemně podpírejte ramínka a hlavičku.Vaše prsty by měly spočívat na jeho zadečku nebo stehnu výše položené dolní končetiny. Pro ještě větší pohodlí je dobré podepřít si předloktí polštářem.

  • Tato poloha je vhodná i pro maminky po císařském řezu. Zároveň ji ocení maminky s větším poprsím či plochými bradavkami. Doporučuje se také pro maminky nedonošených miminek nebo dvojčátek, protože je tak mohou kojit obě najednou.

Tanečník

  • Podobně jako při poloze v sedě se pohodlně posaďte a napřimte v zádech. Položte si dítě na předloktí a druhou rukou podpírejte prs na stejné straně, abyste dítěti usnadnila sání.

  • Poloha tanečníka je vhodná především pro nedonošené děti nebo děti, které se špatně přisávají a pro novorozence.

Vzpřímená (vertikální) poloha

  • Pohodlně se zpříma posaďte a podepřete si polštářem záda, ať vás nikde nic netlačí. Jednou rukou přidržujte dítě, druhou prs.

  • Při kojení z levého prsu dítě posaďte obkročmo na své levé stehno, pravou rukou podepřete hlavičku a krk společně s tělem dítěte, levou rukou podpíráte prs. Při kojení z pravého prsu je tomu naopak.

  • Vzpřímená poloha je vhodná hlavně pro nedonošené děti a děti s malou bradou.

Máte již vytipovanou správnou polohu, ale kojení pro vás stále není tak příjemné, jak byste si představovala? Stáhněte si naší brožuru, kde se dozvíte o nejčastěji používaných pomůckách při kojení nebo využijte konzultaci s laktační poradkyní.

Brožurka o kojení

STÁHNOUT BROŽURKU O KOJENÍ

Brožurka o kojení
Doporučený produkt
lacto+
Nové

Od narození

BEBACARE MAMA LACTO+, pískavice řecké seno, 20,9 g
5
4.8/5
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.