Mami, tati, pojďte si se mnou hrát!
Hry pro dítě představují nejen zábavu. Ukazujte, vyprávějte, zapojte dítě do všeho, co doma děláte. Pomůžete mu tak v rozvoji jeho schopností a fantazie.
UKAŽTE SVÉMU MIMINKU CELÝ SVĚT
Děťátko nejprve komunikuje jen se svými nejbližšími. Snaží se navázat kontakt především s maminkou, tatínkem nebo sourozenci, protože je vídá nejčastěji. Jakmile si novorozenec zvykne na okolní prostředí a prodlouží se doba jeho bdění, začne ho najednou zajímat vše, co se děje kolem. Popisujte mu proto veškeré činnosti, které s ním děláte. Povídejte si s ním, vyprávějte, cokoli vás napadne. Miminko sice ještě neumí mluvit, ale už pečlivě vnímá vaše slova. Pokud budete sledovat jeho gesta a mimiku, uvidíte, jak na vaše vyprávění reaguje. Zkuste také svého drobečka občas vzít do náruče, šátku či ergonomického nosítka a procházejte se s ním po bytě. Nechte ho, ať si osahá předměty, které ho zaujmou. Kojenci přibližně do jednoho roku “poznávají svět” i svými ústy. Tato fáze je ve vývoji velmi důležitá, a proto svému dítěti nebraňte ve strkání věcí do pusy. Pouze z jeho dosahu odstraňte vše, co by pro něj mohlo být nebezpečné. Přibližně do půl roku patří mezi nejvhodnější hračky různá chrastítka, šustící knížky nebo zvukové hračky s písničkami či říkadly. Stejně tak se ale dětem líbí, když je vezmete před obyčejné zrcadlo. Sice ještě nepoznají samy sebe, ale budou mít pocit, že je s tím miminkem na druhé straně hodně velká legrace. Malé děti pobavíte i tak, když svůj obličej schováte za látkovou plenku a při odkrytí řeknete “kuk”, nebo když je jednoduše polechtáte.
S MÁMOU A TÁTOU JE NEJVĚTŠÍ ZÁBAVA
Jakmile se dítě ve druhém půlroce svého života zvládne samo přesouvat z místa na místo, vydá se na průzkum okolního světa. V této fázi mu stačí dopřát dostatek podnětů a věnovat se mu ve chvílích, kdy o to žádá. Své původní hračky, ke kterým mezitím přibyla leporela, autíčka, panenky, plyšáci, kostky, vkládačky a hudební nástroje, už má trochu okoukané. Je proto načase zapojit více rodiče a nechat je popustit uzdu jejich fantazii. Vytáhněte z komory gymnastický balón a zaskákejte si společně nebo jen pohoupejte své dítě v poloze na bříšku. Bude to nejen zábava, ale můžete navíc podpořit rozvoj jeho motorických dovedností. Stačí, když před dítě postavíte zajímavý předmět, pro který se bude chtít natáhnout. Nechte dítě lézt po schodech, nebo mu v obývacím pokoji připravte překážkovou dráhu. Bude štěstím bez sebe, pokud se do přelézání překážek zapojíte s ním. Mezi zábavné činnosti patří i navlékání korálků, provlékání šňůrky dírkami nebo třídění čehokoli, co najdete v kuchyni, od těstovin až po fazole.
JÁ CHCI TAKY UKLÍZET!
Nemusíte kupovat hromady drahých hraček. Dítě si vystačí s čímkoli, co najde doma. Hrací knížky nebo mluvící plyšáci jsou sice zábavní, ale dříve nebo později stejně omrzí. Na řadu pak přichází skříně, které skrývají hromady úžasných knížek, oblečení nebo nádobí. Je potřeba vše vynadat ven, přerovnat a znovu uklidit. A tak pořád dokola. Tato honba za pokladem je však zejména pro rodiče celkem náročná na úklid. Proto svému dítěti vymezte doma několik skříní, ve kterých bude moci “kramařit”. Pokud se vám nepodaří dítěti vysvětlit, že by ostatní skříně a zásuvky otevírat nemělo, třeba protože tam máte důležité dokumenty, můžete pořídit bezpečnostní pojistky a dvířka zamknout. Nezapomínejte také, že v dětských očích je i mytí nádobí nebo věšení prádla obrovská legrace. Aniž byste to tušili, máte doma velkého pomocníka. Zvláště oblíbené je vaření, vysávání, zametání, vytahování prádla z pračky, utírání prachu, nebo úklid nádobí. Pokud je to možné, zapojte své dítě do všech činností, které během dne děláte. Nejenže bude mít o zábavu postaráno, ale naučí se spoustu nových věcí a získá kladný vztah k domácím pracím.
Související články