Vše o imunitě
Co víte o imunitě vašeho miminka?
Imunitní systém dítěte se začíná vytvářet už během těhotenství v děloze, je ovlivněn typem porodu a kojením. Mateřské mléko je nejen důležitým zdrojem výživy pro růst, ale podílí se na budování střevního mikrobiomu, který je pro vyvážené fungování imunity klíčový.
Prvních 1000 dní je pro rozvoj dítěte a jeho imunity zcela zásadní. Věděli jste, že až 80 % imunity se nachází ve střevech? Proto je důležité vyvážené a pestré stravování. Ale nejen to.
Pojďte se společně s námi o dětské imunitě dozvědět víc.
Existují 3 typy imunity
Vrozená imunita se rozvíjí již v děloze maminky. Chrání organismus především po narození miminka.
Pasivní imunita je krátkodobá imunita předaná miminku například protilátkami v kolostru a mateřském mléce.
Získaná imunita se rozvíjí v průběhu života, a to často v reakci na specifické hrozby infekcí, kdy si proti nim organismus vytváří specifické protilátky.
Cesta ke správnému rozvoji imunity
1. Pestrý a zdravý jídelníček během těhotenství
Správná výživa je tím nejjednodušším a nejlepším krokem pro zdraví maminky i dítěte. Mateřství, způsob výživy i výběr zdravých potravin společně přispívají k optimálnímu fyzickému o kognitivnímu rozvoji miminka,
a to jak v průběhu těhotenství, tak i následně po narození.
Jíst za dva nebo pro dva?
Často se můžete setkat s názorem, že žena, která v sobě nosí nový život, potřebuje více energie, živin, a proto by měla jíst za dva. To ovšem neznamená, že by maminka měla jíst dvakrát tolik. Tělo těhotné ženy prochází během 9 měsíců velkými změnami, proto potřebuje zvýšené množství specifických minerálních látek, železa a vitamínů. A ty mohou být získány právě zdravou, pestrou a vyváženou stravou.
2. Typ porodu
Dalším důležitým faktorem na cestě k rozvoji dětské imunity je typ porodu. Vaginální porod zajišťuje přenesení mikrobiomu, tedy obrovského společenství prospěšných probiotických bakterií. Zatímco u císařského řezu se mikrobiom nepřenáší – a tím se zvyšuje riziko novorozeneckých infekcí, alergií, astmatu, obezity a diabetu 1. typu.
3. Mateřské mléko a kojení
Mateřské mléko je zázrak přírody. Dodává miminku všechny potřebné živiny pro jeho zdravý růst a vývoj, ale zároveň vytváří mezi maminkou a miminkem jedinečné citové pouto. Mateřské mléko se dokáže adaptovat na měnící se potřeby vašeho miminka a nabízí mu širokou paletu chutí.
Mateřské mléko se v průběhu kojení mění a vyvíjí podle potřeb miminka. Víte jak? Pokud Vás téma imunity zajímá více, podívejte se na naše články zabývající se vývojem imunity v průběhu těhotenství a supersílou mateřského mléka.
Objevte složení mateřského mléka
Oligosacharidy mateřského mléka (HMO) jsou přírodní strážci vašeho miminka. Jedná se totiž o speciální bioaktivní struktury, které pomáhají posílit imunitní systém miminka již od jeho narození. Celkově existuje více než 150 struktur HMO, z nichž nejčetnější je 2FL (fukosyllaktóza)
Bílkoviny jsou stavebními kameny buněk a mají nezastupitelnou úlohu i v budování imunity. Podporují imunitní funkce, chrání děťátko před nemocemi a alergiemi a starají se o správný růst a vývoj miminka. Množství bílkovin v mléce se v průběhu kojení snižuje, a je potřeba klást důraz na jejich přísun i během dalšího vývoje dítěte, a to kvůli prevenci obezity nejen v dětství, ale i v dospělosti.
První mateřské mléko, tzv. kolostrum, které je produkováno v prvních dnech po narození miminka, obsahuje vysoký podíl ochranných protilátek. Právě během těchto prvních dní života potřebuje miminko získávat vše potřebné pro budování imunity.
Přátelské baktérie, např. bifidobakterie a laktobacily, podporují imunitní systém i přirozenou funkci střevní bariéry – tedy správného zažívání miminka. Je vědecky dokázáno, že osídlení střev přátelskými baktériemi je u kojených dětí vyšší než u dětí kterým byla podána náhradní výživa.
4. Malá bříška mají velké nutriční potřeby
Dětský zažívací systém má omezenou kapacitu, proto se počítá každé sousto. Je však rozdíl, zda dětské bříško naplníte prázdnými kaloriemi nebo se raději zaměříte na zdravý a vyvážený jídelníček. Špatné stravovací návyky si totiž dítě přenáší i do dospělosti.
Základem jsou tři větší a dvě menší jídla denně– 5 porcí kvalitní dětské výživy je tedy za celý den naprosto dostačující. Při přechodu na tuhou stravu dejte děťátku dostatek prostoru a času, musí si totiž zvyknout na nové chutě i textury. Proto počítejte i s 8 až 10 pokusy a buďte trpělivá.
Doporučené články
Nástroje pro maminky