Přejít k hlavnímu obsahu

Co čeká maminku po porodu?

Těhotenství - Nestlé baby
Porod, tolik očekávaná chvíle pro maminku. Co ji však čeká poté? Zatímco se vzpamatovává, kolem ní je rušno.

BEZPROSTŘEDNĚ PO PORODU

Péče o maminku po porodu probíhá velmi rozdílně v závislosti na náročnosti a druhu porodu. Samotná placenta by měla vyjít z ženy do hodiny po porodu. Většinou však k jejímu odloučení dojde po 5 – 15 minutách. Pokud byl lékař maminku nucen tzv. nastřihnout a během porodu došlo k dalšímu poranění, probíhá ošetření a šití. V závislosti na zvyklostech porodnice sestřička maminku omyje, pomůže ji na lehátko, kde ji podloží vložkami proti krvácení a případně zaleduje. Na sále může ještě následovat osprchování a toaleta. Pak maminku odvezou na oddělení šestinedělí.

DOPORUČENÍ PRO DALŠÍ DNY PO PORODU

  • Vstaňte a již první den cvičte na lůžku s rehabilitační sestrou. Vyzkoušejte si lehnout na bříško. Maminky po císařském řezu až od čtvrtého dne.
  • Mějte do porodnice připraveno dostatek porodních vložek. Často je vyměňujte a striktně dodržujte hygienu. Při odpočívání podložte vložky pod sebe a nechte případné šití rodidel větrat.
  • Pro správné zavinování dělohy je vhodné chodit na toaletu každé dvě hodiny, přestože nemáte potřebu.
  • Hodně pijte neperlivou vodu, čaje nebo ředěné džusy. Zvýšený příjem tekutin napomáhá dostatečné tvorbě mateřského mléka.
  • Z porodnice vás při spontánním porodu propustí po 72 hodinách. U císařského řezu pátý den po operaci. Při propuštění dostanete rovněž zprávu pro gynekologa.

DOPORUČENÍ PRO ŠESTINEDĚLÍ

  • Sprchujte se, koupání v tomto období vynechejte. Pokračujte s péčí o rodidla podobně jako v porodnici. Především v prvních týdnech se po každé toaletě opláchněte. Vložky proti krvácení měňte v případě jejich prosáknutí, nejpozději po každém kojení. Ve sprše klidně používejte gel určený pro intimní hygienu.
  • Používejte speciálně upravené podprsenky určené pro kojení. Pravidelně je vyměňujte a z důvodu samovolně odcházejícího mléka do nich vložte speciální prsní vložky. Ty je zapotřebí vyměnit po každém kojení. Po sprše bradavky jemně osušte ručníkem, netřete! O bradavky denně pečujte, potírejte je vatovým tamponkem namočeném v dětské pleťové vodě.
  • Ruce i prsty si myjte vlažnou vodou, ale bez mýdla! Zvýšené hygieny dbejte zejména ve chvílích, kdy se dotýkáte prsou a miminka. Jen tak zabráníte přenosu možných infekcí na dítě.
A co se děje bezprostředně po porodu s miminkem?