Přejít k hlavnímu obsahu

32. týden těhotenství

Těhotenství - Nestlé baby

Právě se nacházíte ve 32. týdnu těhotenství. Blížíte se do cílové rovinky a Vaše dítě se stále vyvíjí, ale od teď už půjde spíše o kosmetické úpravy a drobná zdokonalení.

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Kosti dítěte jsou téměř na 100 % vyvinuté. Brzy se změní i barva kůže z červené na krásně růžovou, typickou pro novorozence. V tomto období má plod relativně velké nadledviny – stejně velké jako dospívající člověk Nadledviny vylučují obrovské množství steroidních hormonů včetně kortizolu (přírodní kortizon), téměř desetkrát více než nadledviny dospělého. Kortizol hraje důležitou úlohu – jednak pomáhá ve správný okamžik spustit porod a též má vliv na dozrávání orgánů, jako jsou plíce. Po narození se nadledviny dramaticky zmenší a jejich velikost bude poměrná k celkové velikosti dítěte.

VAŠE TĚLO

Vnímáte, že Vaše zažívání nyní funguje pomaleji než obvykle? I v tomto případě můžete poděkovat hormonům. K lepšímu fungování střev a většímu celkovému pohodlí můžete přispět tím, že budete jíst sušené ovoce a další potraviny bohaté na vlákninu.

STRAVA

Sice jste ještě těhotná, bříško již nejspíš nezapřete, ani v těch nejvolnějších šatech, ale my se Vás pokusíme nabádat k tomu, abyste se už pomalu začala připravovat na období po porodu. Nyní je skvělá příležitost zajistit, aby Váš jídelníček obsahoval všechny potřebné vitamíny. Jemná kůže děťátka projde během porodu a po něm zatěžkávací zkouškou, protože už nebude chráněná plodovou vodou. Vitamíny se v těle neukládají na horší časy, je tedy potřeba je v potravě přijímat dnes a denně, aby od Vás dítě nyní i v době kojení mohlo dostávat všechny živiny potřebné pro jeho kůži a tělo. Potřebné množství pokryje normální vyvážená a rozmanitá strava. Je dobré řídit se jednoduchým pravidlem: čím barevnější (a teď myslíme přirozeně barevnější) jídlo je, tím více vitamínů z něj získáte.

TIPY

Asi jste už přemýšlela nad tím, co budete pro děťátko potřebovat. Pokud jde o oblečení, budete potřebovat pět až sedm kusů dupaček, košilek či body a kombinéz na spaní. Malé děti ze začátku vypité mléko často vyzvrací. Dále budete potřebovat jednu nebo dvě bavlněné čepičky, spací pytel, svetříky a zimní nebo lehčí kombinézu a čepici naven podle počasí. Mezi základní výbavu pro první dny patří ještě věci na spaní, koupání, přebalovaní, krmení a hraní, i když nejoblíbenější hračkou budete v prvním období samozřejmě vy. A dále budete potřebovat malou zásobu kosmetiky, aby bylo Vaše dítě hned od začátku hezky čisté. Co se bude dít ve 33. týdnu?