Přejít k hlavnímu obsahu

31. týden těhotenství

Těhotenství - Nestlé baby

Právě se nacházíte ve 31. týdnu těhotenství. Jak se rychle blíží den D, děťátko se začíná otáčet hlavičkou dolů. Je to šikulka, ale to už víte.

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Děťátko roste a roste. Jeho hmotnost v tomto týdnu odpovídá polovině porodní váhy. Také ještě o několik centimetrů povyroste. Mezitím se začíná nastavovat do polohy, kterou bude mít při porodu: u 95 % těhotenství probíhá porod hlavičkou napřed, dítě je tedy otočeno nohama vzhůru. Polohu dítěte bude Váš lékař zjišťovat při dalším ultrazvukovém vyšetření. Pokud se ukáže, že dítě není natočeno správně – což ovšem vůbec nemusí znamenat, že má nějaký problém – může Vám lékař navrhnout určitá opatření, která zajistí hladký průběh porodu. Jednou z možností je porod císařským řezem.

VAŠE TĚLO

Možná jste překvapená, jak se Vám zvětšila prsa, ale nezapomínejte, že se tělo připravuje na kojení. Vaše velká chvíle se blíží. Nedivte se, pokud na blůze či tričku objevíte žluté skvrny – jedná se o kolostrum, které se v prsou tvoří před tím, než je zahájena produkce mléka. Ve skutečnosti je to dobré znamení, které ukazuje, že jsou prsa připravena na kojení. Kolostrum, kterým budete dítě krmit v prvních dnech, obsahuje všechny protilátky, díky kterým se imunitní systém děťátka ihned po narození bude schopen bránit infekcím. Kolostrum se v této fázi vytváří jen u některých žen. Pokud jste jednou z nich, můžete začít používat vložky do podprsenky, které ochrání prádlo před zašpiněním. Koupíte je v každé drogerii.

STRAVA

Vzhledem k tomu, že děťátko ode dneška do dne porodu přibere ještě 1 až 1,5 kilogramu, tedy v průměru asi 200 g týdně, měla byste trochu upravit svůj jídelníček. To neznamená, že musíte radikálně zvýšit kalorický příjem. Jen byste si měla dát pozor, aby Vaše strava dostatečně pokrývala energetický příjem pro Vás i pro dítě. Měla by obsahovat hodně čerstvého ovoce a zeleniny, kvalitní proteiny a celozrnné potraviny a „dobré“ tuky. S takovým jídelníčkem dítě bude dostávat všechny potřebné živiny, aniž by Vaše tělo muselo sáhnout do zásob, což by ho před nadcházejícím zátěžovým obdobím zbytečně vyčerpalo.

TIPY

Velikost prsou nemá absolutně žádný vliv na to, jak budete schopna své dítě kojit. Opravdu zde neexistuje žádná souvislost. I když máte spíše menší prsa, s kojením byste neměla mít problém. Ženy s drobnými prsy neprodukují méně mléka než ženy vyvinutější – množství mléka závisí na tom, jak často dítě pije a jak dobře umí sát. Co se bude dít ve 32. týdnu?