30. týden těhotenství - 30. tt
Právě se nacházíte ve 30. tt. Vaše dítě je každý den o něco lépe vyvinuté a připravuje se na to, že už za necelých 10 týdnů přijde na svět.
VÝVOJ DĚŤÁTKA
Jé, co to bylo? Cítíte pohyb, který byl jiný než obvyklé kopání? Vaše děťátko má možná škytavku. Stává se to, pokud spolykalo příliš mnoho plodové vody. Škytavku můžete v břiše cítit i slyšet. Je důvod se znepokojovat? Kdepak, děťátko si jenom nacvičuje pohyby nezbytné k dýchání. V tomto týdnu bude ukončen vývoj pohlavních orgánů. Dítě už dobře vidí a reaguje na zvukové podněty. Obzvláště dobře vnímá zvuky o nízké frekvenci, jako je hlas jeho otce a některé hudební skladby, a může na ně reagovat pohyby a zrychleným tepem, které lze pozorovat na ultrazvuku.
VAŠE TĚLO
Před pár týdny jste se z prvních pohybů děťátka radovala. Teď už mohou být jeho prostocviky poněkud méně příjemné – děloha se zvětšila natolik, že prudký pohyb vyvíjející tlak na Vaše žebra, což může být bolestivý. Řada maminek si v tomto období začíná stěžovat na nejrůznější bolesti po celém těle. Zvýšený průtok krve vede k rozvolnění kloubů, vazů a svalů (nemějte obavy, zase se vrátí do původního stavu).
STRAVA
Pokud pracujete, brzy půjdete na mateřskou dovolenou, nebo na ní možná už jste – obvyklá doba je 6-8 týdnů před porodem. Mírnější tempo si užívejte. Co nejvíce odpočívejte a začněte se připravovat na příchod děťátka. Je to také skvělá příležitost znovu se zaměřit na svůj jídelníček. Ovoce a zelenina Vám dodají vitamín C, který chrání Vaše buňky a žíly. Navíc podporuje absorpci železa, což Vám pomůže doplnit počet červených krvinek.
TIPY
Pokud v práci sedíte celý den u počítače, možná si kladete otázku, zda tím neohrožujte vývoj děťátka. Záření vycházející z monitoru nemá na plod ani na matku žádný vliv. Vědecké studie jasně prokázaly, že doba strávená u počítače nikterak nezvyšuje riziko potratu ani jiných problémů v těhotenství. Další položka na seznamu stresujících otázek, kterou si můžete odškrtnout. Co se bude dít ve 31. týdnu?
Nástroje pro maminky
Související články