Přejít k hlavnímu obsahu

26. týden těhotenství

Těhotenství - Nestlé baby

Právě se nacházíte ve 26. týdnu těhotenství. Zhruba v tomto období Vaše děťátko poprvé otevřelo oči! Níže si můžete o dvacátém šestém týdnu přečíst více.

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Hlavička děťátka má nyní přes 7 centimetrů v průměru a je velká jako malý pomeranč, tělo váží kolem 760 gramů a měří 36 centimetrů. Díky tuku, který se mu postupně ukládá pod kůží, se dítě postupně zakulacuje, aby mělo po narození zásoby. Vlasy a nehty se již také začínají rýsovat, v dásních se potahují zubní sklovinou budoucí mléčné zoubky. Dítě už má velice dobře vyvinutý chápavý reflex a může se držet pupeční šňůry. Občas s ní může zvesela tahat tam a zpátky. Nebojte se, je to úplně normální a nehrozí žádné nebezpečí!

VAŠE TĚLO

Už je zase večer a Vám by se chtělo spát. Jenže děťátku vůbec ne! „Proč nic nedělá? Kam se poděl ten příjemný houpavý pohyb? Asi se budu muset hýbat samo!” Něco podobného si asi Vaše maličké říká a dožaduje se Vaší pozornosti – a zrovna v dobu, kdy už byste chtěla ulehnout. Tatínkovi to nevadí, protože ten je rád, když se děťátko hýbá. Ale co Vy? Není divu, že teď býváte často unavená a vyčerpaná! Vaše bříško se pořád zvětšuje a je čím dál těžší najít si při spaní pohodlnou pozici. Na břiše už spát vůbec nemůžete. Ale ani na zádech byste neměla, protože by děloha mohla tlačit na velkou žílu, která Vám probíhá zády, což by bránilo oběhu krve. V dalších několika týdnech pro vás bude nejpohodlnější pozice na boku. Vložte si mezi kolena polštář, aby to bylo příjemnější.

STRAVA

Pokud vás v noci pálí žáha, zkuste pod hlavu dát ještě jeden polštář. Dále si dávejte navečer pouze lehčí jídla. Pozor na tuky, ty mohou zpomalit trávení a prohlubovat potíže se zažíváním, které narušují Váš spánek. Honí-li vás po lehčím večerním jídle v noci mlsná, dejte si hodinku před spaním něco menšího, třeba krajíček chleba s džemem, nějaký mléčný výrobek nebo ovoce. Večerní mňamka až do postele? Jste-li už v noci opravdu utahaná, klidně si jídlo přineste do postele na tácu.

TIPY

Asi jste si již všimla, že je bříško o něco napjatější – a taky děťátku už v něm začíná být poněkud těsno. Veletoče, které ještě nedávno šťastně předvádělo v plodové vodě, brzy skončí. Nedělejte si tedy starosti, hýbá-li se Vaše miminko o něco méně než dřív. Pokud byste však delší dobu nepocítila žádný pohyb (zhruba 8 hodin), okamžitě vyhledejte svého lékaře, aby zjistil, jestli je vše v pořádku. Co se bude dít ve 27. týdnu?