Přejít k hlavnímu obsahu

24. týden těhotenství

Těhotenství - Nestlé baby

Právě se nacházíte ve 24. týdnu těhotenství.  Cítíte, jak děťátko reaguje na hluk a hlazení? Začíná se to stávat právě ke konci druhého trimestru.

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Čím lépe dokáží mozkové spoje přijímat signály od receptorů smyslových orgánů, tím víc se postupně ukládá smyslových zkušeností – třeba chutě jídel, která konzumujete, Vaše vůně a podobně. Navíc dítě začíná skutečně reagovat na zvuky. Již je zvyklé na zvuky Vašeho těla – na Váš tep, dýchání, dokonce i na škrundání v břiše – a dokáže odlišit tuto změť tlumených zvuků zevnitř rozeznat od všech nových vnějších zvuků: hudby, Vašeho hlasu i hlasu Vašeho partnera, plus všech dalších ruchů. Mluvte na něj. Vyprávějte mu, co zrovna děláte, na co se díváte, co posloucháte, dokonce i co cítíte. Od narození pak rozpozná Váš hlas, hlas svého tatínka, možná dokonce i hudbu, kterou jste ráda poslouchala v průběhu jeho pobytu v bříšku.

VAŠE TĚLO

Maminka se směje – to je dobře! Věděla jste, že si děťátko čím dál víc uvědomuje, jak se cítíte? Vedle ostatních viditelnějších tělesných znaků je už docela dobře vyvinuto i jeho vnímání. Když jste spokojená, sdílí spokojenost s Vámi, je spokojené jako vy. Když máte plné ruce práce, cítí, že jste rozrušená. Takže to rozhodně nepřehánějte, ať už v práci, doma či ve volném čase. I když máte pocit, že jste naprosto fit, zkuste si čas od času odpočinout. Je jasné, že nemůže relaxovat čtyřiadvacet hodin denně, ale klidná maminka je přesně to, po čem maličké nejvíc touží.

STRAVA

Nyní je vhodná doba si pořádně zkontrolovat, jestli děláte vše pro to, abyste měla ve stravě dostatečný přísun železa. Proč je to důležité? Nebude-li Vaše strava dostatečně bohatá na železo, děťátko stejně uspokojí své nároky, jenže k tomu použije Vaše zásoby, což znamená, že by Vám silně hrozila chudokrevnost. A nejen v průběhu těhotenství. Chudokrevnost se může zhoršit po porodu. Mezi potraviny bohaté na železo patří třeba červené maso, játra, čočka a žloutky. V některých případech může lékař předepsat železo v podobě potravinového doplňku, ale neužívejte je, dokud Vám k tomu přímo nedá pokyn. V těhotenství si na samoléčitelku rozhodně nehrajte!

TIPY

Nyní už na vás všichni vidí, že čekáte děťátko. Hodně známých, ale možná i úplně cizích lidí určitě neodolá a bude si chtít na vaše kulatící se bříško sáhnout. Pokud vám to není příjemné, určitě se nenechte do ničeho nutit a mile odmítněte. Co se bude dít ve 25. týdnu?