Přejít k hlavnímu obsahu

21. týden těhotenství

Těhotenství - Nestlé baby
Právě se nacházíte ve 21. týdnu těhotenství. Vaše miminko sice váží něco kolem 360 gramů, pořád má však ve Vašem bříšku kolem sebe dost místa. A také ho rádo využívá, pokud zrovna nespí!

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Vaše maličké sice v děloze hmat a čich nevyužije – veškerou práci zatím odvádíte za něj! – ale i tak u něj tento týden pokračuje vývoj těchto dvou smyslů. Slabé podněty dostává z plodové vody. Obsahuje totiž aromatické molekuly z jídla, které jíte, a zprostředkovává mu vůni prostředí v děloze. Proto bude hned po narození děťátko přitahovat vůně Vaší pokožky, Vaše mléko a všechno sladké (protože plodová voda je trochu nasládlá), a v pozdější době dokonce rozpozná jídla, která jste pravidelně konzumovala v pozdějším stádiu těhotenství. Brzy bude mít mozek natolik vyvinutý, že si začne pamatovat některé smyslové zkušenosti. Vaše stravovací návyky, kupříkladu pokud máte ráda středomořskou kuchyni, která nešetří česnekem nebo kořením, mohou již v děloze seznámit děťátko s Vaším kulturním prostředím.

VAŠE TĚLO

Začínáte mít pomalu pocit, že je Vám límeček trochu těsný? „Silnější krk“ je během těhotenství úplně normální. Je to kvůli tomu, že spolu s Vaším bříškem a ňadry se zvětšuje i štítná žláza. Z tohoto důvodu asi občas nedopnete poslední knoflík u blůzky. Ale podobně jako i u ostatních projevů v těhotenství je to u každé ženy jiné. Poměrně brzy tento jev skončí, přesněji řečeno za 18 týdnů!

STRAVA

Abyste se cítila dobře, budete si muset trošku víc hlídat, co jíte a pijete. Pokud Vás v poslední době trápí potíže se zažíváním? To je v těhotenství poměrně nepříjemný, ale docela běžný jev. Kvůli hormonálním změnám nepracuje ústí v horní části žaludku tak, jak má. Proto žaludeční kyselina snadněji a více než jindy proniká do jícnu a způsobuje ten nepříjemný pocit, který zažíváte. Čím je děťátko větší, tím víc tlačí na žaludek a tím se tento jev častěji objevuje. Může Vám pomoct změna stravovacích návyků: namísto třech velkých jezte pět malých jídel denně. Pořádně při jídle kousejte. Pokud vás pálí žáha i v noci, další rada zní, podepřete si víc hlavu. Pak kyselina nebude tak lehce stoupat.

TIPY

Máte pocit těžkých nohou? Pokud je léto, nebo je Váš byt či kancelář značně přetopená, může to zpomalovat oběh krve v těle. Začněte pít víc vody (1,5 až 2 litry denně). Zkuste si každý den najít čas na půlhodinovou procházku a noste nižší podpatky, aby svaly v nohou byly mírně napjaté. Dále se snažte spát s nohama v mírně zvýšené poloze a na levém boku, abyste zmírnila tlak těla děťátka, který může stlačovat větší žíly. Rovněž si můžete zkusit sprchovat zadní stranu nohou studenou vodou, od kotníků až po kolena. Není to úplně příjemné, zato velice účinné! Co se bude dít ve 22. týdnu?