Přejít k hlavnímu obsahu

14. týden těhotenství

Recepty - Nestlé baby

  Právě se nacházíte ve 14. týdnu těhotenství.  Teprve začátek druhého trimestru a malý návštěvník, který ve Vás roste, může svět kolem nejen pohladit, ale taky se na něj pěkně zamračit!

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Vaše dítě už je velké jako grapefruit! Tento týden se také u dítěte vyvine hmat. Už umí otvírat ústa a dokonce se mračit! Jeho nohy jsou delší než ruce. Pod pokožkou se nachází škára a kůže se dál vyvíjí. Dítěti začíná fungovat štítná žláza a už vytváří vlastní hormon. Od tohoto týdne začne být Vaše děťátko v bříšku o mnoho čilejší. Pokud jste doposud nepocítila jeho pohyby nebo kopnutí, brzy to přijde.

VAŠE TĚLO

Pokud se nyní cítíte dobře, což je v druhém trimestru časté, využijte toho. Ideální příležitost k tomu cestovat a dělat se svým partnerem všechno možné. V pozdějších stádiích těhotenství už Vám to třeba už nepůjde. Dále je to velice příhodná doba se něčím odměnit – zajít si ke kadeřnici nebo strávit večer s kamarádkami. Překonala jste přece první období! Takže si určitě dopřejte to, co vás baví.

STRAVA

Pokud budete chtít během těhotenství uspokojit svou chuť na sladké, bude zapotřebí být o něco nápaditější než dřív, zejména pokud je ta chuť opravdu velká. Na zákuscích není nic špatného, nebudete-li to s nimi přehánět. Chcete-li zahnat chuť na sladké a zároveň dbát na své nutriční nároky, zvolte čerstvé ovoce, mléčné dezerty, bílé jogurty a sušené ovoce. Cukr Vašemu zdraví prospívá a dokonce je výborným zdrojem energie – rafinovaný cukr ovšem ne. Těhotenství je překrásné období, proto je důležité, aby vás bavilo! Ale … všeho s mírou. Co takhle místo zmrzliny vyzkoušet ovocný sorbet nebo mražený jogurt?

TIPY

Přemýšlíte, že byste vyrazila na dovolenou a nevíte, jestli můžete? Jistě, že ano. Dovolená ve čtvrtém nebo pátém měsíci těhotenství je úplně bez problémů. Pořád můžete dělat skoro všechno, co se Vám zachce. Na co byste ale neměla zapomínat: při jízdě autem se snažte každé dvě hodiny zastavit. Ono to obyčejně stejně tak vyjde, protože pijete víc než obvykle. Dále byste neměla sedět moc dlouho se skrčenýma nohama. V těhotenství může totiž snadno dojít ke vzniku trombózy. A měla byste pravidelně stát, zvlášť pokud cestujete letadlem (létání je do osmého měsíce v pořádku). Cestování do teplejších krajin sice nepředstavuje riziko samo o sobě, ale se zvětšujícím se bříškem nemusí být zrovna příjemné. Taky nezapomínejte, že lékařské služby a hygienické podmínky nemusí být tak kvalitní jako doma. Může Vám také hrozit nebezpečí infekce. Poznámka: Musíte-li si píchat injekce nebo potřebujete-li nějaké prášky na cestovní nevolnost, rozhodně to proberte se svým lékařem. Co se bude dít v 15. týdnu?