Přejít k hlavnímu obsahu

10 kroků jak na první příkrmy

Recepty - Nestlé baby
  1. První pokrm by měl být jednosložkový s obsahem železa. Vybírejte potraviny jako je například maso, jeho náhražka nebo kojenecké cereálie obsahující železo. Příjem železa je velice důležitý, protože po 6. měsíci věku se kvůli rychlému vývoji a růstu zvyšuje nárok na jeho příjem. V prvních 6 měsících čerpá miminko železo primárně ze svých zásob získaných z Vašeho těla.
  2. Ráno je nejlepší doba. Pokud chcete dítěti předložit novou stravu, je ideální zvolit dobu, kdy je Vaše děťátko spokojené, což je obvykle brzy na počátku dne. Tím se zvýší pravděpodobnost, že jídlo sní, navíc můžete celý den sledovat výskyt alergických reakcí či nesnášenlivosti.
  3. Začněte jednou lžící. Připravte si pro děťátko jednu polévkovou lžíci nového pokrmu. Víc při prvním krmení potřebovat nebude.
  4. První jídlo by mělo být krémovité a bez hrudek. Lze zařadit i polotuhou stravu, jako například rozmačkaná, rozmixovaná, řídká jídla s kašovitou až mléčnou konzistencí. Pokud jste se rozhodla začít zavádět příkrmy kojeneckou obilnou kaší, při přípravě se řiďte pokyny uvedenými na obalu, aby byly jednotlivé složky ve správném poměru. Smíchejte s vodou, mateřským mlékem nebo náhradní kojeneckou výživou, aby vznikla řídká směs.
  5. Snažte se, aby bylo jídlo vlažné nebo mělo pokojovou teplotu. Vašemu děťátku pravděpodobně nebudou vyhovovat jídla, která budou moc studená, a stejně tak příliš horká jídla by pro něj mohla být nebezpečná.
  6. Krmte dítě po lžičkách. Naberte jídlo na špičku úzké měkké lžičky a vložte ji děťátku do úst. Pokud nebude chtít, nenuťte ho, s trochu trpělivosti si určitě nakonec dá. Pokud děťátko sní z připraveného jídla jen trochu, nic se neděje. Nezapomeňte krmení pojmout jako zábavu a rozhodně ho pochvalte za to, že nové jídlo snědlo. Při krmení používejte vždy lžíci, nikdy lahvičku.
  7. Pozorujte své děťátko, co s jídlem dělá. Zůstává mu v ústech nebo ho plive ven? Nespěchejte. Pokud nechce, nebo nemá hlad, nenuťte ho. Důležitější je, aby bralo dobu jídla jako zábavu a užívalo si ji. Přijímat tuhou stravu je pro něj nová dovednost a může trvat několik dní, než se jídlo dostane až do bříška.
  8. Čekejte na náznak, že chce ještě. Když mu dáte před pusu lžičku, tváří se, že by chtělo ještě? Přesvědčte se, že by si vaše děťátko ještě dalo, a snažte se mu nenabízet jídlo, dokud má pusinku ještě plnou.
  9. Zbytky vyhoďte. Jakmile jste jednou jídlo ohřála nebo do něj zabořila lžičku, měla byste veškeré zbytky vyhodit. Děti jsou oproti dospělým citlivější na bakterie, které se v jídle vyskytují.
  10. První jídlo nabízejte tři až pět dní, a až poté začněte zkoušet další. Je to důležité pro případ, kdyby u děťátka došlo k výskytu alergické reakce, abyste věděla, co ji způsobilo. Dostaví-li se, přestaňte dítě dotyčným jídlem okamžitě krmit a poraďte se s pediatrem.