Přejít k hlavnímu obsahu

Bezpečná domácnost

Bezpečná domácnost
Připravte sebe i celý domov na příchod děťátka. Díky těmto opatřením předejdete nečekaným nehodám, které mohou ohrozit zdraví nejmladšího člena rodiny.

NEŽ MIMINKO ZAČNE LÉZT

O potenciálních hrozbách pro dítě byste měla začít přemýšlet už nějakou dobu předtím, než se děťátko naučí lézt a později i chodit. V prvním kroku si sedněte na podlahu a podívejte se na svůj domov. Doslovně očima dítěte – to vám pomůže odhalit možná nebezpečí. Pozornost zaměřte na ostré předměty a hrany, o které by se dítě mohlo poranit, ale i na předměty, které by mohlo shodit nebo strhnout při lezení. Stejně tak myslete na fakt, že dítě svět i „ochutnává“, včetně jedovatých květin nebo třeba krmení pro domácího mazlíčka. „Čím dříve se začnete o bezpečnost zajímat a identifikujete možná rizika, tím více času budete mít na jejich odstranění.“

BUĎTE DOBŘE PŘIPRAVENÍ

 • Následující opatření pomohou vám i ostatním osobám, které se o dítě budou starat, připravit se na nečekávané situace, které se mohou přihodit:
 • Zúčastněte se kurzu první pomoci pro děti nebo srdeční masáže a umělého dýchání, abyste se naučili, jak postupovat v naléhavých případech. Alternativou je i online školení. Dávejte však pozor na zdroje, ze kterých čerpáte.
 • Přidejte si do kontaktů v telefonu čísla na tísňové linky, ale i další důležité kontakty například na lékaře dítěte apod. Tato čísla můžete i vytisknout a umístit třeba na ledničku, aby v případě naléhavé situace byly na očích. Tato čísla by měli znát i babičky, dědečci a další osoby, které se o dítě starají. Pokud děťátko a případné starší děti svěřujete chůvě nebo jiné osobě, nezapomeňte jim předat také nezbytné informace o každém dítěti. Zejména alergie nebo jiné zdravotní problémy.
 • Mějte doma i v autě lékárničku pro poskytnutí první pomoci. Sehnat se dá dokonce speciální dětská lékárnička, popřípadě si můžete sestavit pro domácí potřebu svou vlastní.

TOXICKÉ LÁTKY V DOMÁCNOSTI

Děti a zvlášť batolata jsou zvídavé a jejich schopnost fyzicky se vyrovnat s jakoukoli toxickou látkou je menší, než u dospěláků. Věnovat pozornost potenciálním toxickým látkám v domácnosti a okolí je tak velmi důležité. Mezi největší hrozby spadají:
 • Veškeré léky i vitamíny
 • Parfémy a další kosmetické přípravky
 • Různé chemické a čisticí prostředky pro domácnost
 • Pesticidy a postřiky na trávník, hnojiva na květiny
 • Uhlí a benzín do zapalovače
 • Ředidla, rozpouštědla a terpentýn
 • Nemrznoucí směsi
Zajistěte, aby takové látky byly uložené na takovém místě, kam se dítě nedostane. Zamkněte skříňky, ve kterých jsou nebezpečné přípravky uloženy. Ve většině obchodů s dětskými i domácími potřebami seženete speciální zámky s dětskou pojistkou. Rovněž je vhodné dvakrát ročně zkontrolovat detektory kouře a oxidu uhelnatého. Další informace na téma bezpečné domácnosti získáte například na místní hasičské stanici.