Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

7 způsobů, jak předcházet mastitidě

Mezi nejčastější obavy kojících maminek patří strach z nedostatku mléka, které se objeví ve skutečnosti zřídka. Dalším strašákem je ovšem obávaná mastitida.

5minut čtení Říj 6, 2023

Nejčastější obavou maminek je, že nebudou mít dostatek mateřského mléka. V tomto případě se doporučuje užívat přirodní produkty na podporu laktace. Mezi další obavy spojenými se začátky kojení patří bolavé nebo popraskané bradavky a naopak přeplněná bolavá prsa. Bolestivá prsa mohou být jedním z příznaků zánětlivého onemocnění zvaného mastitida. Mastitida obvykle vzniká v důsledku nahromadění nebo "stagnace" mléka uvnitř prsu čerstvé maminky. Další častou příčinou mastitidy je infekce v prsních kanálcích, způsobená převážně stafylokoky.

Mastitida a bolest prsou mohou být častými důvody, proč maminky bohužel přestanou kojit dříve, než plánovaly. Kromě bolesti, zarudnutí a otoku prsou se u pacientek trpících mastitidou mohou objevit příznaky podobné chřipce, včetně horečky, pocení, třesu a bolesti. Mastitidu lze léčit několika způsoby a v případě infekce vám může lékař předepsat antibiotika. Míra opakování mastitidy však může být vysoká.

Dobrou zprávou je ale, že bolestivému kojení a mastitidě můžete předcházet. Pojďme se podívat na 7 preventivních kroků.  Pokud se domníváte, že byste mohla mít příznaky mastitidy, poraďte se se svým lékařem.

kojení

7 způsobů prevence mastitidy

1. Začněte kojit, co nejdříve 


Vaše dítě je připraveno a schopno se nakojit přibližně do hodiny po narození a brzký kontakt kůže na kůži je skvělý pro navázání vazby mezi maminkou a novorozencem. Kromě toho, že je to nejlepší pro jeho zdraví, časté krmení v prvních dnech napomáhá rychlejší tvorbě mateřského mléka. Pravidelné krmení a krmení při prvních příznacích hladu dítěte pomůže zabránit hromadění mléka v prsou.  


2. Zkontrolujte přisátí dítěte 

Ujistěte se, že se vaše dítě správně přisává, a po každém krmení se snažte zajistit, aby bylo vaše prso prázdné. Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda je váš prs prázdný, je masírovat jej a pokud je měkké, tak došlo k odsátí většiny mléka. Další tipy, jak dosáhnout dobrého přisátí a představení různých poloh naleznete v našem článku polohy při kojení. Praktická pro Vás může být i naše příručka na kojení.

 

3. Kojte často a na požádání 


Ponechávání dlouhých mezer mezi kojením může vést k hromadění mléka v prsu a napomáhat vzniku podmínek pro vznik mastitidy. Chcete-li toto riziko snížit, kojte tak často a tak dlouho, jak si vaše dítě přeje, a to ve dne i v noci. Nechte dítě zcela vyprázdnit jedno prso, než přejdete na druhý, pokud má stále hlad. Vaše dítě uvolní vaši bradavku, až bude mít dost. Při dalším kojení začněte druhým prsem (může být užitečné si to poznamenat, zejména v prvních dnech a v noci!).

4. Výlučně kojte po dobu šesti měsíců 


Světová zdravotnická organizace doporučuje, že výlučné kojení po dobu šesti měsíců je v nejlepším zájmu zdraví vašeho dítěte. Časté kojení, zejména v prvních měsících po porodu, může pomoci zabránit hromadění mléka v prsou. Toto nahromadění by mohlo potenciálně způsobit infekci vašich prsou. Pokud se změní režim krmení nebo jste od dítěte vzdálena na delší dobu, než je obvyklé, přebytečné mléko odsávejte nebo odstříkejte, abyste udržela svá prsa prázdná. 


5. Měňte polohy při krmení 

Střídání poloh při krmení může pomoci k účinnějšímu vyprazdňování prsou. Příklady různých způsobů držení dítěte při kojení najdete v naší příručce na kojení


6. Vyhněte se tlaku na prsa 

Ucpané mlékovody mohou být někdy způsobeny nadměrným tlakem na vaše prsa, který pak brání snadnému odtoku mléka. Někteří zdravotníci nedoporučují podprsenky s kosticemi, špatně padnoucí nebo příliš těsné podprsenky či šátky na nošení dětí a spaní na břiše.  

 
7. Dávejte si pozor na včasné varovné příznaky

Pravidelně si kontrolujte prsa, zda se u vás neobjevují první příznaky mastitidy, jako jsou bolavé bradavky, velmi těžká a oteklá prsa nebo bulky, které by mohly znamenat ucpaný mlékovod. Pokud máte některý z těchto příznaků, snažte se co nejvíce odpočívat, pokračujte v pravidelném kojení z postiženého prsu a jemně masírujte případné bulky. Můžete také zkusit přikládat na bolestivé místo teplé obklady. Pokud se cítíte špatně nebo příznaky do druhého dne nezmizí, obraťte se na svého lékaře. 

Zdroje

Amir LH, Trupin S, Kvist LJ. Diagnosis and treatment of mastitis in breastfeeding women. J Hum Lact 2014; 30(1):10-3.  
Amir LH, Academy of Breastfeeding Medicine Protocol Committee. ABM Clinical Protocol #4: Mastitis, revised March 2014. Breastfeed Med 2014; 9(5): doi: 10.1089/bfm.2014.9984.  
Core curriculum for lactation consultant practice: International Lactation Consultant Association, Mannel, Martens, Walker, Eds, 3rd ed; 2013.   
Hurtado JA, Maldonado-Lobon JA, Diaz-Ropero MP et al. Oral administration to nursing women of Lactobacillus fermentum CECT5716 prevents lactational mastitis development: A randomized clinical trial. Breastfeed Med 2017;12(4):doi:10.1089/bfm.2016.0173   
Jost T, Lacroix C, Braegger C et al. Assessment of bacterial diversity in breast milk using culture-dependent and culture-independent approaches. Brit J Nutr 2013; 110(7):1253-62.   
Martin R, Olivares M, Marin ML et al. Probiotic potential of 3 Lactobacilli strains isolated from breast milk. J Hum Lact 2005; 21(1):8-17. 

Mediano P, Fernandez L, Rodriguez JM et al. Case-control study of risk factors for infectious mastitis in Spanish breastfeeding women. BMC Pregnancy Childbirth 2014; 14:195. doi:10.1086/1471-2393-14-195.  
Soto A, Martin V, Jimenez E et al. Lactobacilli and Bifidobacteria in human breast milk: Influence of antibiotherapy and other host and clinical factors. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2014; 59(1):78-88.  
Spencer JP. Management of mastitis in breastfeeding women. Am Fam Physician 2008; 78(6):727-32.  
http://data.unicef.org/topic/nutrition/infant-and-young-child-feeding/# (accessed May 23, 2018)  
UNICEF 2016 From the first hour of life Key findings report. Full report at: <uni.cf/iycfreport2016>  
Victora CG, Bahl R, Barrios AJ et al. Lancet Breastfeeding Series Group. Breastfeeding in the 21st century: epidemiology, mechanisms, and lifelong effect. Lancet 2016; 387(10017):475-90.  
World Health Organization. Mastitis causes and management. Geneva, World Health Organization, 2000.  
References for linked asset ‘Breastfeeding for beginners PART 2: Get a good latch’  
Breastfeeding handbook for physicians. 2nd ed. Elk Grove IL. 2014.  
Li R, Fein SB, Chen J et al. Why mothers stop breastfeeding: mothers’ self-reported reasons for stopping during the first year. Pediatrics 2008; 122 Suppl 2:S69–76. 
Odom EC, Li R, Scanlon KS et al. Reasons for earlier than desired cessation of breastfeeding. Pediatrics 2013; 131(3):e726–32.  
World Health Organization. Infant and young child feeding: Model chapter for textbooks for medical students and allied health professionals. Geneva, World Health Organization, 2009.  
http://womenshealth.gov/breastfeeding/learning-to-breastfeed.html (accessed May 23, 2018)  
https://healthychildren.org/English/ages-stages/baby/breastfeeding//Pag… (accessed May 23, 2018)  
References for linked asset ‘Breastfeeding for beginners PART 3: Get comfortable’  
Breastfeeding handbook for physicians. 2nd ed. Elk Grove IL. 2014.  
https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/breastfeeding/… (accessed May 23, 2018)  
 

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.